2012/07/25

Finansowanie działalności jako jeden z głównych problemów zarządzania przedsiębiorstwem


            Procesy, jakie zachodzą w przedsiębiorstwie są zależne od posiadanego kapitału, zysków wypracowanych przez przedsiębiorstwo oraz kosztów związanych z ich osiągnięciem. 

 

             Na sukces firmy składa się wiele czynników, jednym z nich jest aspekt zarządzania finansami. Środki na założenie działalności gospodarczej, jej funkcjonowanie oraz na finansowanie przyszłych przedsięwzięć można pozyskać z różnych źródeł. Zgromadzone nadwyżki finansowe można wykorzystać na realizacje projektów, co również wymaga zdolności oceny i wyboru najlepszych z punktu widzenia ekonomicznego decyzji inwestycyjnych. W związku z tym wykazywanie się sprawnością w zarządzaniu zasobami finansowymi powinno przekładać się na wzrost wartości rynkowej przedsiębiorstwa oraz na powiększenie korzyści jego właścicieli[1]. Najczęściej wykorzystywane źródła finansowania działalności przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zostały zaprezentowane na poniższym rysunku. (stan na 2011 r.)



          






              Dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania działalności najbardziej wykazują firmy, które znajdują się w fazie rozwoju. Podobny problem może się wiązać ze wzrostem sprzedaży, czyli jednocześnie ze zwiększeniem stanu zapasów, tym samym z kosztem utrzymania tych zapasów. Zwiększeniu sprzedaży towarzyszy narastający poziom należności od odbiorców, przez co możliwa jest utrata płynności finansowej. Rodzaj działalności oraz koncepcja rozwoju przedsiębiorstwa warunkuje zapotrzebowanie na środki finansowe. Największe zapotrzebowanie na zewnętrzne źródła finansowania odnotowywane jest wśród firm realizujących koncepcje dynamicznego rozwoju. Natomiast, jeśli chodzi o firmy prowadzące działalność w sposób stabilny oraz na mniejszą skalę to potrzebują z góry określonych i skromniejszych zasobów[2].
             W odniesieniu do wielkości przedsiębiorstwa oraz innych parametrów określających jego potencjał okazuje się, że nie determinują one różnic w zakresie podejmowania decyzji finansowych. Decyzje te pełnią podstawową rolę w zarządzaniu każdym przedsiębiorstwem. Ponadto w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej oraz zwiększenia udziału w rynku wszystkie firmy muszą korzystać z metod, narzędzi oraz instrumentów finansowych. Od zasobów finansowych firmy oraz zdolności ich pozyskania uzależnione jest przetrwanie przedsiębiorstwa i jego przyszły rozwój[3].



[1] Nowak M., Finansowanie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce i krajach Unii Europejskiej, Sulechów 2007, s. 63 i 64.
[2] Skowronek-Mielczarek A., Małe i średnie przedsiębiorstwa. Źródła finansowania, s. 18 i 19.
[3] Skowronek-Mielczarek A., op. cit., s. 18.

4 komentarze:

  1. Bez pieniążków trudno prowadzić firmę.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma rzeczy niemożliwych, ludzie stawiają sobie cele w życiu i je realizują :)

    OdpowiedzUsuń
  3. @sklep.mrp.krakow to prawda, że bez pieniędzy trudno jest prowadzić firmę. Na szczęście ten etap mam za sobą. Jednak oprócz środków, które przy prowadzeniu własnej firmy trzeba mieć, przydatne są także aplikacje czy też programy takie, które można znaleźć na stronie ifirma.pl To bardzo przydatne narzędzia, które pomagają mieć wgląd w finanse firmy, ułatwiają wystawianie faktur, czy też rozliczanie podatku VAT.

    OdpowiedzUsuń