2013/05/19

Kredyt inwestycyjny

Kredyty inwestycyjne wykorzystywane są do powiększania istniejących lub tworzenia nowych środków majątku trwałego, w celu zwiększania przychodów przedsiębiorstwa. Czas, na jaki udzielany jest kredyt uzależniony jest od okresu amortyzacji. Kredyt średnioterminowy udzielany jest na okres od 1 do 3 lat, natomiast kredyt długoterminowy powyżej 3 lat. Wykorzystanie udzielonego kredytu jak i jego cel muszą być precyzyjnie określone i wykorzystane przez kredytobiorcę.
Biorąc pod uwagę, na co przeznaczony jest kredyt inwestycyjny wyróżnia się trzy główne rodzaje:
- na wyposażenie, czyli na zakup nowych lub unowocześnienie obecnych urządzeń a także na budowę lub zakup np. hal produkcyjnych lub magazynów,
- na restrukturyzację, czyli wykorzystanie kredytu na zmiany wymagane wewnątrz przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia płynności finansowej,
- kredyty wykorzystywane do zakupu środków trwałych lub ich budowy od podstaw.
 Przedsiębiorcy wykorzystują kredyty inwestycyjne głównie do finansowania aktywów trwałych. Środki udzielone w ramach tego kredytu mogą służyć do modernizacji lub budowy obiektów środków trwałych, wyposażeniu hal produkcyjnych w narzędzia, maszyny. Kredyt ten można także wykorzystać w celu zakupu papierów wartościowych, akcji, obligacji czy udziałów. Oferta kredytów inwestycyjnych skierowana jest do podmiotów gospodarczych. Warunkiem do uzyskania wsparcia od banku jest wykazanie zdolności do spłaty kredytu, oraz potwierdzenie zabezpieczenia w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy. Warunkiem podstawowym jest podsiadanie 20% całości sumy, na którą będzie opiewała umowa. Okres, na który maksymalnie może być przyznany kredyt to 8 lat, przy czym nie dłuższy niż pełny czas amortyzacji środka trwałego. Zazwyczaj przy tej umowie kredytobiorca korzysta z karencji, czyli możliwości spłaty pierwszej raty w późniejszym terminie. Kredyt udzielany jest głównie w złotówkach.


Golawska-Witkowska G., Rzeczycka A., Zalewski H., Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, Warszawa 2006, s. 182.
Derejczyk M., Kudłaszyk A., Poradnik kredytobiorcy, Bydgoszcz 2000, s. 213.
Grzywacz J., Współpraca przedsiębiorstwa z bankiem, Warszawa 2005, s. 165 i 166.

6 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy blog:) z niecierpliwością czekam na poruszenie tematu kredytów wekslowych, kupieckich i funduszy poręczeniowych

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo trafny tekst. Ale lepiej późno niż wcale. Teraz mam przynajmniej rozeznanie w tej sprawie. Polecam blog!

    OdpowiedzUsuń
  3. Sama prowadze działalność i w poszerzeniu oferty mojego przedsiębiorstwa, pomógł przede wszystkim kredyt z poręczycielem który otrzymałam w pewnej pozabankowej instytucji. Dzięki dodatkowemu zastrzykowi gotówki rozwinęłam się na tyle, że teraz zatrudniam cztery osoby :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Według najnowszego rankingu na łamach Contuus.pl jedną z korzystniejszych ofert dla przedsiębiorców okazują się limity odnawialne w rachunkach firmowych.

    OdpowiedzUsuń
  5. ZNAJDŹ SIĘ Z pustą kartą bankomatową ... WhatsApp +1 331 278 5948

    Chcę zeznać o oficjalnych hakerach, pustych kartach bankomatowych, które mogą wypłacać pieniądze z dowolnych bankomatów na całym świecie. Przedtem byłem bardzo biedny i nie miałem pracy. Widziałem wiele zeznań o tym, jak oficjalni hakerzy wysyłają im pustą kartę bankomatową i używają jej do zbierania pieniędzy w dowolnym bankomacie i stania się bogatym. (;officialhacks1234@gmail.com) Ja też do nich wysyłam e-mailem, a oni wysłali mi pustą kartę bankomatową. Używam go, by zdobyć 250 000 dolarów. wypłacić maksymalnie 5000 USD dziennie. oficjalni hakerzy rozdają kartę tylko po to, by pomóc biednym. Hakuj i pobieraj pieniądze bezpośrednio z dowolnego sejfu bankomatu za pomocą zaprogramowanej karty bankomatu, która działa w trybie automatycznym.

    E-mail: ;officialhacks1234@gmail.com

    Whatsapp ; +1 331 278 5948

    OdpowiedzUsuń
  6. Jest to bardzo ciężki temat. Wielu przedsiębiorców nawet nie wie, że coś takiego istnieje. Jednak uważam, że warto się tym zainteresować. Może to stworzyć duże szanse do rozwoju naszej firmy.

    OdpowiedzUsuń