2013/01/08

Kredyty i pożyczki bankowe

Państwo powinno ono dążyć do takich zmian w prawie, które będą wpływać pozytywnie na rozwój przedsiębiorstw. Jest to działanie korzystne obustronnie, zarówno dla państwa jak i firm. Z jednej strony przedsiębiorcy będą mogli sprawniej rozwijać swoją działalność, natomiast z drugiej wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników, co wpłynie korzystnie na zmniejszenie bezrobocia. Niestety między teorią i praktyką jest spora różnica, ponieważ szczególnie to małe firmy mają duże problemy z pozyskaniem kredytów i pożyczek na finansowanie swojej działalności.

            Pojęcie kredytu oraz pożyczki, biorąc pod uwagę literaturę finansów jest dosyć podobne do siebie. Natomiast regulacje prawne znaczącą wskazują na rozróżnienie pożyczki od kredytu. Zgodnie z ustawą Prawo bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 r. umowa kredytu bankowego jest definiowana, jako: „Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu”.

            Kodeks cywilny natomiast określa pojęcie pożyczki, jako: „przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych, co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości”.

       Pomimo tego, iż istnieje wiele form i rodzajów kredytów można wyznaczyć standardowe układy klasyfikacyjne. Biorąc pod uwagę okres, który obejmuje pobranie i spłatę zaciągniętego kredytu wyróżnia się kredyty krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe. Banki natomiast stosują różne granice klasyfikacji tych kredytów. Najczęściej kredyty krótkoterminowe udzielane są na czas do 1 roku, średniookresowe najczęściej od 1 roku do 3 lat, natomiast długoterminowe kredyty sięgają dwudziestu lat, a czasami nawet więcej.

            Uwzględniając sposoby operacji kredytowych wyróżniamy kredyt w rachunku bieżącym, kredyt wypłacany jednorazowo, a także kredyt dyskontowy.